Sporski Wacław

 

Urodził się w 1960 roku na Białorusi pod Grodnem, jest Białorusinem polskiego pochodzenia. W 1979 roku ukończył Państwową Szkołę Plastyczną im. A.K. Glebowa w Mińsku. W roku 1983 rozpoczął działalność wystawienniczą w kraju i poza granicami. Jest członkiem Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w wielu krajach świata.

W malarstwie posługuje się symbolami. Prace jego powstają na podstawie wewnętrznych przeżyć, które stara się przelać na płótno. Każdy obraz to niepowtarzalny spektakl i niekończąca się opowieść o ludzkich pragnieniach, podnietach, niedoskonałościach, lękach. Obrazy prezentowane mają ogromną wartość artystyczną. Mogą także być niezłą inwestycją.

Tożsamość, oryginalność, kreatywność – to cechy, które wyróżniają artystę wśród swoich kolegów. Jedne Jego praca są realistyczne, a inne bardziej abstrakcyjne.

Abstrakcyjne obrazy Sporskiego zasługują na szczególną uwagę. Są one w stanie natychmiast przenieść widza w świat fantazji, gdzie atmosfera jest dobra. Cechą każdego obrazu jest fakt, że wykonawca umiejętnie łączy różne elementy. Z tego powodu każdy obserwator postrzega je inaczej, „po swojemu”. Sporski w swoich pracach  używa bardzo miękkich odcieni kolorów. Udana gra kontrastów, cieni i barw daje każdemu dziełu szczególny urok. Każda praca  ma swoje własne znaczenie, ale wszystkie mają coś wspólnego. Specjalna technika malowania, pozwala  widzowi zrozumieć wszystko, co jest przedstawione na płótnie. Kolorystyka jest jasna i przestronna.

Ponadto, na uwagę zasługują prace z gatunku miejskiego krajobrazu. Ekspresyjna gra koloru przenosi atmosferę tej chwili. Tak więc, widz czuje się w pełni odczuwać emocje i nastrój. Warte podziwu są obrazy, które przedstawiają wieczorem ulice po deszczu. Te obrazy wywołują uczucie spokoju. Wieczorne oświetlenie miasta, światło emanujące z reflektorów i powoli spacerujący ludzie wywołują spokój.

Niezwykłe i wspaniałe są obrazy nagich postaci. Delikatne światło – gra cieni ma wpływ na ostateczny wynik prac: obrazy są harmonijnie i naturalne. Patrząc na nie, widz czuje atmosferę spokoju panującego w duszy artysty . W celu zobrazowania kobiecego ciała, Sporski stosuje wszystkie swoje umiejętności i wiedzę. Każdy odcień jest wybierany ze szczególną starannością. Cechy te przyczyniają się do tego, że każdy obraz to ogromny sukces wśród koneserów.

Po obejrzeniu dzieła artysty, można zobaczyć umiejętne połączenie baśni i rzeczywistości. Każdy obraz ma specjalną energię, którą czuje nie tylko koneser z wielką wprawą, ale też zwykły widz. Wyróżniające się  obrazy Wacława Sporskigo  to połączenie różnych technik i trendów. Artysta jest współczesny, nie przestaje  rozwijać swoich umiejętności i pracy w różnych kierunkach. Każda praca jest inna, specjalnego kunsztu, wyrafinowana i oryginalna. Można spokojnie powiedzieć, że każdy obraz jest cenny nie tylko w świecie wielkiej sztuki, ale również w życiu codziennym.

Strona o Artyście

https://sites.google.com/site/sporskiwaclawmalarstwo/


Prace dostępne


Prezentacja twórczości